Сказати точно, коли з’явилася мода, мабуть що не зможе ніхто. Напевно, її історія розпочалася з того часу, коли перші люди стали вкривати своє тіло звірячими шкурами, причому способів їх зав’язування ставало все більше. Швидше за все, саме так стали формуватися перші вподобання і смаки. Тоді ж виникають перші прикраси: пір’я, ікла і кістки тварин, каміння і бурштин. Зауважте, як мало що змінилося з того часу: ті ж вироби з хутра, ті ж камені, причому не обов’язково дорогоцінні.
Приблизно в третьому тисячолітті до нашої ери деякі народи вже мають своєрідний стиль одягу. У стародавньому Вавилоні визначальне значення має колір вбрання. Шиком вважаються тканини, пофарбовані в червоні тони. Поверх туніки вавилоняни накидали довгу шаль з вовни, прикрашену бахромою.
З плащами, накидками і різноманітними капелюхами світ знайомий з дохристиянської ери. Але справжній розвиток моди почався, мабуть, з появою в Європі шовку. Велику роль зіграли хрестові походи: європейці відкрили для себе Схід з його яскравим вбранням, який щедро прикрашали перли. Звідти прийшли оригінальні хутряні вироби – велика рідкість в Європі того часу.
По одягу і прикрасах на той час визначалася головним чином класова і професійна приналежність.
Епоха Середньовіччя не випадково характеризується визначенням «похмуре». Сірі і похмурі тони панують і в одязі. Втім, від прикрас, нехай простеньких і примітивних, люди і тоді не відмовлялись: капелюхи прочан, наприклад, прикрашалися черепашками.
А чого коштувала косметика того часу. Ознакою благородного походження вважалася блідість шкіри, а тому красуні щедро покривали себе пудрою, що містила отруйний миш’як і свинець.
Пожвавлення починається в Європі в XVI столітті: широкополі капелюхи, костюми, пишні і різнокольорові, дорогоцінні камені в прикрасах, входить в моду оксамит, розвивається парфумерне виробництво.
У першій половині XVII століття у Франції з’являються салони, модні крамниці. Вона стає центром європейської моди.
Визначає моду королівське подружжя. До речі, Марія Антуанетта увійшла в історію і як сама елегантна жінка свого часу, а сукня-сорочка стала модним предметом жіночого одягу саме її стараннями.
Прагнення до краси народжує часом найнеймовірніші і божевільні ідеї: на голові споруджують складні конструкції, що складаються не тільки з квітів, але навіть з кошиків з фруктами і овочами, макети кораблів.
При Наполеоні Бонапарті в моду входить «античність». Тоді ж з’являється один з найпопулярніших аксесуарів прийдешніх часів – англійська шпилька.
Щедрим на відкриття стало XIX століття. Світ побачив перші джинси Леві Страусса, а в 60-ті роки у Парижі зароджується явище, без якого сучасну моду уявити неможливо – висока мода.