Одяг з’явилася на самій зорі розвитку людства. Однак захист тіла від негативних впливів навколишнього середовища ніколи не був його єдиною функцією. Відображення статусу, залучення осіб протилежної статі, нарешті, реалізація творчих потреб людини – всі ці функції одяг виконував від глибокої давнини до наших днів.
Первісні люди, ймовірно, вважали одяг не тільки механічною, але і містичною перепоною, що охороняє тіло від впливу ззовні. Це пояснює його наявність навіть у тих племен, які жили в теплому кліматі. Ще одна можлива причина використання одягу – сором’язливість, але вона, швидше за все, з’явилася пізніше.
По всій видимості, перший матеріал, який людина стала використовувати в якості одягу – шкури тварин. Багату історію має використання рослинних матеріалів: від плетіння із стебел трав до найбільшого давньоєгипетського мистецтва вичинки льону. У багатьох стародавніх державах жіночий та чоловічий одяг принципово не відрізнялися, крій був однаковий, тільки довжина – різна. Найчастіше зустрічаються різні види сорочок, простих за кроєм і плащів. Штани з’являються значно пізніше.
В епоху античності мода була покликана відобразити красу людського тіла, тому одяг часто залишав його оголеним або підкреслював чуттєвість вигинів за допомогою витончених драпіровок. Настало потім Середньовіччя на перше місце ставилося уникнення гріха, і одяг домінував мрачновим і практичним. Хрестові походи принесли в Європу вплив барвистої східної моди і одяг стала більш чуттєвим. А потім Відродження повернулася до античним канонам краси і стало епохою розквіту для багатьох видів людської діяльності, в тому числі і моди.
Промислова революція створила текстильне виробництво, що замінює домотканий одяг фабричним. Мода перестала бути задоволенням для обраних і вийшла в широкий загал. Наряди міняли частіше, особливо жінки. Зовнішній вигляд красуні, її оздоблення і прикраси стали необхідним доказом високого статусу супроводжуючого чоловіка. Стилі стрімко змінюються, то прямуючи в майбутнє, то повертаючись до минулого, створюючи низку від ампіру до модерна.
На початку 20 столітті велика Коко Шанель розгортає жіночу моду в сторону зручності, роблячи її практичною, іронічною та при цьому жіночною, підкреслює достоїнства власниці. Потім настала епоха революцій і воєн, під час якої жінки були змушені надягти чоловічий одяг, та так і залишили його в своїх гардеробах.
Сучасна мода як ніколи схильна до пошуку. Канони відсутні, можливі будь-які ідеї і будь-які поєднання. Сприяючи винайденню новітніх матеріалів, вносячи нове в старі стилі, мода невтомна, хоча часом і стає кілька набридливою. Як вона переживе кризу споживчої втоми і під, що переродиться в цьому горнилі – покаже час.